שידוכים

אצל מרבית האנשים המילה שידוכים מעוררת רתיעה, אי נוחות, מבוכה וישנם אפילו שאינם מוכנים לשמוע על כך בכלל מתוך חשיבה "אני לא צריך שינסו לשדך לי, עוד לא הגעתי למצב כל כך נואש ואני יכול לדאוג לעצמי". מדוע שידוכים נתפסים בעיני לא מעט אנשים כמשהו שלילי, נואש ואינו מתקבל על הדעת?
בדורות עברו זו הייתה כמעט הדרך היחידה להכיר, להתחתן ולהקים משפחה במיוחד שידוכים לדתיים או שידוכים לחרדים. אם האם חשבה שבנה של השכנה הוא קנדידט מוצלח העומד בקריטריונים מסוימים הדרך מכאן ועד החתונה הייתה קצרה ביותר. אנשים שגרו באותה שכונה, קהילה השתדכו עם או בלי הסכמה.
לרווק או הרווקה בדרך כלל לא היה צד בעניין, לא שאלו אותם האם השידוך נראה להם, שלא לדבר על עולם המשיכה הפיזית שלא היה קיים בכלל. אם עסקת החבילה התאימה לשני צדדי ההורים הרי העניין היה סגור. מעטים המקרים בהם הכירו הגבר והאישה בעצמם ואהבה גדולה החלה לצמוח וביקשו את רשות הוריהם להתחתן ואכן נישאו מתוך אהבה ולא מתוך שידוכים. יתרה מזו היה מקצוע כזה שנקרא שדכנית, אליה היו פונים וכל תפקידה היה לחפש ולזווג בין שני אנשים בהתאם לקריטריונים שהונחתה על פיהם על ידי הורה. זה היווה פתרון עבור כל אותם הורים, קרובי משפחה שלא צלחו במשימת השידוכים בעצמם ולבדם ופנו לעזרה מקצועית ומיומנת. שידוכים היו מקובלים והיוו חלק בלתי נפרד מחיי היומיום, כאשר הגיעו הבן או הבת לגיל הלגיטימי החלו לבחוש בקלחת. לא הייתה התנגדות במרבית המקרים היות והדבר היה מקובל ושגרתי, לא היו אפשרויות נוספות המקובלות על החברה. בחלוף השנים שידוכים קיבלו תפנית מרחיקת לכת, אמנם לא מעט אנשים עדיין אינם מצליחים להתנתק מהקונוטציה שמעלה המילה שידוכים וסבורים שהעולם הזה שייך לדורות הקדומים, לעולם הצר שהיה בימי סבא וסבתא.
אולם שידוכים הן ערוץ נוסף בעולם ההכרויות וכך יש להסתכל עליהם. אם לרגע מוחקים את משמעות העבר של שידוכים מבינים שגם כאשר חבר רוצה להכיר לחבר שלו את החברה של החברה זהו שידוך. לאותו חבר עלה בראש הרעיון כאשר פגש את הבחורה, או כי חברו ביקש ממנו אם יש לו מישהי להכיר לו, זהו שידוך פשוט לא קוראים לילד בשמו. כאן מדובר על בעצם על שידוכים חינם.
גם זה סוג של שידוכים חינם כאשר יוצאים לבליינד דייט כי קרובת משפחה או קולגה לעבודה החליטה שהחברה שלה יכולה להתאים לידיד שלה ועשתה את הצעד הראשון, ביררה ונתנה לאחד הצדדים את הטלפון של השני זהו שידוך שיכול להוביל לאהבה שתתפתח באמצעות הכרויות בטלפון.
עוד אפשרות של שידוכים חינם קורים כאשר מתקיימים אירועים חברתיים כדוגמת יום הולדת ומגיעים חברים שלאו דווקא מכירים האחד את השני, אמנם במידה ויווצר קליק בין שני אנשים הוא קרה בדרך הטבע אבל אם מסתכלים לרגע על הסיטואציה מלמעלה גם מפגש זה טומן בחובו מעין מפגש שידוכים פשוט הכותרת היא מסיבת יום הולדת.
כמובן שקיימות דרכים נוספות להכיר אם על ידי אתר הכרויות באינטרנט, אם על ידי מפגשי פנויים פנויות, אם על ידי מסיבות, מועדונים, ברים. אולם שידוכים היא דרך מעט יותר בטוחה, היות והוגה הרעיון בדרך כלל מכיר את הנפשות הפועלות אחרת זה לא היה עולה כלל במוחו, ולכן החליט לקחת את תפקיד הדכן מתוך חשיבה שאולי זה יכול להתאים ותצא מכאן אהבה. החוכמה היא לדעת כיצד לערוך שידוכים כך שלא תיווצר כל מבוכה, במקום לתת לאחד את הטלפון של השני דבר שלעיתים גורם לאי נוחות, פשוט יוצרים סיטואציה מבלי ששני הצדדים ידעו, ואם ייווצר קליק הם ירגישו שהם עשו את הצעד הראשון ולא שמישהו עשה זאת בשבילם. החיים קצרים, וצריך לדעת ליהנות מהם ולחוות אותם, אסור להיות מיושנים, צריך להשתחרר ולזרום ולהיפך אם חבר חשב עליכם במפגש כזה או אחר וסבר כי יכול להתפתח משהו בינכם לבחורה כזו או אחרת מדוע לא לתת לו את הקרדיט המגיע לו ולפרגן לו ולעצמכם. מציאת בן זוג יכולה להוביל לאהבות הגדולות ביותר ואף אהבה ראשונה עלולה להיוולד דרך שדכנים כאלה ואחרים.